اخبار

دستورالعمل اجرایی توزیع طرح ترافیک خبرنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان خبری

 

 

دستورالعمل اجرایی ماده چهارم مصوبه 2529 شورای اسلامی شهر تهران با موضوع نحوه توزیع طرح ترافیک خبرنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان خبری نهایی شد.

عکس: سید یحیی پور گنجی، جلسات شورای مشورتی توزیع طرح ترافیک خبرنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان خبری در سال 98 

 

این دستورالعمل به موجب مصوبه شماره 2529 شورای اسلامی شهر تهران با عنوان «کاهش ترافیک و آلودگی هوا در محدوده های مرکزی شهر تهران در سال 1398» تهیه شده که در ماده چهار آن به شهرداری تهران اجازه داده شده است عوارض طرح ترافیک را برای خبرنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان خبری در سقف تعیین شده، با تخفیف ( ضریب کاهشی) مصوب شورای اسلامی شهر تهران محاسبه کند.

  • ماده اول

دوسوم از مجموع ۳ درصد کل مجوزهای طرح ترافیک که به «موارد خاص» اختصاص‌یافته است، به جامعه خبری شامل خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری و مدیران مسئول رسانه‌ها اختصاص می‌یابد

  • ماده دوم

منظور از خبرنگار و روزنامه‌نگار در این آیین نامه کسی است که مسئولیت و یا شغل اصلی و مستمر او فعالیت دریکی از رسانه‌ها و تهیه، تنظیم و انتشار خبر و گزارش از وقایع جاری و نگارش تحلیل و تفسیر آنها در رسانه‌های جمعی است.

تبصره یک ماده دو

انتشار رسانه‌های جمعی پیش گفته می تواند به هر یک از صورت‌های مکتوب روزانه یا دوره‌ای، تصویری و اینترنتی باشد اما باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز قانونی داشته باشد.

تبصره دو ماده دو

نشریات ادواری که دوره انتشار آنها بیش از دوهفته است (ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه) و همچنین رسانه‌هایی که صرفاً باز توزیع خبرها و بازنشر اخبار تولید دیگر رسانه‌ها می‌پردازند، مشمول دریافت طرح ترافیک خبرنگاران نیستند.

  • ماده سه

اولویت در تخصیص طرح ترافیک با خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری است که به موجب قرارداد کار معین ( دائمی یا موقت) در یک نشریه، خبرگزاری یا پایگاه خبری اشتغال داشته باشند  و مدرکی دال بر اشتغال مستمر به مشاغل مذکور در این دستورالعمل را ارائه دهد.

تبصره یک ماده سه

خبرنگاران و عکاسانی که قرارداد مستقیم با رسانه ندارند اما فعالیت مستمر رسانه‌ای دارند، تنها به‌شرط ارائه آثار منتشرشده به نام خود (و یا بدون نام که انتساب آن به تأیید کتبی مدیر رسانه برسد) در رسانه‌ها (حداقل ۱۰ اثر در شش ماه قبل از ثبت نام ) که نشانگر همکاری مستمر آنها با رسانه‌های مکتوب و اینترنتی باشد، مشمول این آیین نامه می‌شوند. معرفی‌نامه این متقاضیان باید از سوی یکی از تشکل‌های صنفی صادرشده باشد.

عکس: سید یحیی پور گنجی، جلسات شورای مشورتی توزیع طرح ترافیک خبرنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان خبری در سال 98 

تبصره دو ماده سه

افرادی که شغل تمام ‌وقت دیگری غیر از روزنامه‌نگاری یا مدیرمسئولی دارند، اگر به‌صورت پاره‌ وقت، حق التحریری یا حق‌الزحمه‌ای با رسانه ها همکاری داشته باشند، مشمول این آئین‌نامه نمی‌شوند.

  • ماده چهار

خبرنگاران و عکاسانی که با توجه به شرایط مندرج در آیین‌نامه، متقاضی دریافت مجوز موارد خاص باشند، باید بعد از ثبت‌نام در سامانه طرح ترافیک، مدارک زیر را به سازمان حمل و نقل و ترافیک ارائه کنند:

الف- تصویر شناسنامه، کارت ملی، سند مالکیت خودروی سواری به نام خود یا همسر

ب- معرفی‌نامه از سوی رسانه و موسسه محل اشتغال و یا تشکل‌های صنفی خبرنگاران، عکاسان و مدیرمسئولان

پ - مدرک دال بر اشتغال مستمر به کار خبری (بیمه تأمین اجتماعی به‌عنوان خبرنگار یا بیمه خبرنگاری وزارت فرهنگ و ارشاد و یا تصویر آثار منتشرشده به نام خود در ۶ ماه قبل از ثبت‌نام) را به سازمان حمل‌ونقل ترافیک ارائه کنند.

  • ماده پنج

کارگروه «تعیین سهمیه» با حضور هفت نفر شامل نمایندگانی از معاونت حمل ‌و نقل و ترافیک شهرداری تهران به‌عنوان دبیر گروه، کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران، معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، انجمن صنفی مدیران رسانه‌های غیردولتی و انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران تشکیل می‌شود و وظیفه تعیین تعداد سهمیه طرح ترافیک قابل تخصیص به خبرنگاران هر یک از مؤسسات رسانه‌های را به عهده دارد.

تبصره یک ماده پنج

سهمیه خبرنگاران رسانه ها با توجه به سه شاخص 1- آخرین رتبه بندی رسانه‌ها که از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام می شود 2- میزان و کیفیت فعالیت رسانه در عرصه تولید خبر و گزارش و تعداد نیروی انسانی 3- الویت رسانه‌های بخش خصوصی بر رسانه‌های وابسته به دولت و ارگان‌ها و نهادهای عمومی تعیین می‌شود.

تبصره دو ماده پنج

کارگروه تعیین سهمیه مجاز است برای هدفمندکردن توزیع مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری، سهمیه گروه‌های مشخصی همچون عکاسان، مدیران مسئول و خبرنگاران آزاد را در سقف مجوزهای صادره جدا از موسسات رسانه‌ها تعیین و با همکاری تشکل های صنفی مرتبط با آنها توزیع کند.

عکس: سید یحیی پور گنجی، جلسات شورای مشورتی توزیع طرح ترافیک خبرنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان خبری در سال 98 

ماده شش

سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران موظف است حداکثر تا پایان خردادماه، نام خبرنگار و نهاد معرفی کننده دریافت کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری را در سامانه شفافیت شهرداری تهران منتشر کند.

آدرس : خیابان کریم خان - خیابان ایرانشهر شمالی - کوچه نوشهر - پلاک 15 - ساختمان شماره 2 خانه هنرمندان - طبقه 4 - واحد 7

شماره تماس : 09361834511 - 88328422

ساعت کار خانه هنرمندان ( انجمن ) : شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 صبح الی 5 عصر

کانال انجمن عکاسان مطبوعاتی در سایت آپارات

تمامی حقوق محفوظ است