اخبار

لورنس کورتوگ: سال گذشته سال بدی برای عکاسان و خبرنگاران بود

جزئیات نمایشگاه آثار منتخب ورلدپرس فوتو در تهران

نشست خبری نمایشگاه عکس‌های برگزیده دو سال اخیر «ورلدپرس فوتو» (WorldPressPhoto) در تهران، صبح دوشنبه - 17 اردیبهشت - با حضور جمعی از دست‌اندرکاران این نمایشگاه، در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

به گزارش سایت اجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی، این نشست به بهانه برگزاری نمایشگاهی از عکس‌های برگزیده سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ ورلدپرس فوتو برگزار شده است. این نمایشگاه از ۲۰ اردیبهشت با همکاری انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران و سفارت هلند در فرهنگسرای نیاوران برپا خواهد شد.

«ماریا دوتسنکو» رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، «لورنس کورتوگ» مدیر نمایشگاه‌های بنیاد ورلدپرس فوتو، «سوزانا ترستال» سفیر هلند در ایران، «حمید فروتن» رئیس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی و «مهدی قاسمی» عکاس مستند و نماینده این انجمن صنفی، در نشست خبری حضور داشتند.

در ابتدا، فروتن - رئیس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی - تاریخچه‌ای کوتاه از تأسیس و فعالیت‌های این انجمن بیان کرد و درباره همکاری آن با بنیاد ورلدپرس فوتو در هلند توضیحاتی ارائه کرد.

در ادامه قاسمی ضمن ابراز خرسندی از همکاری بنیاد ورلدپرس فوتو و انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران و برگزاری کارگاه‌های آموزشی از سوی این بنیاد در ایران، تأکید کرد که این انجمن در زمینه‌های مذکور همکاری خواهد داشت.

این عکاس مستند، با بیان اینکه "از یک سال قبل من از طرف انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی مأمور پیگیری‌‌های لازم برای برپایی نمایشگاه عکس‌های منتخب ورلدپرس فوتو بوده‌ام"، اشتیاق و همکاری‌های صورت‌گرفته از سوی سفارت هلند در جهت برپایی این نمایشگاه را بسیار مؤثر دانست و به همین جهت از خانم‌ها یونا، میشل و انجل - مسئولان فرهنگی سابق و فعلی سفارت هلند در تهران - تقدیر و تشکر کرد.

نشست رسانه‌ای نمایشگاه عکس ورلدپرس فوتو در ایران

عضو هیأت مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی همچنین به تلاش‌ها در جهت پیشبرد امور اجرایی نمایشگاه طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و با اشاره به همکاری مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران فرهنگسرای نیاوران افزود: بخش اجرایی و پیگیری‌های دئاخلی این کار، با انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی بود و تلاش زیادی شد تا شرایط به شکلی باشد که این نمایشگاه در ایران و بر اساس قوانین همین کشور برگزار شود.

وی با تاکید بر اینکه "تعداد عکاسان برجسته ایرانی در جهان کم نیست"، به درگذشت عکاس پیشکسوت، عباس عطار، طی روزهای گذشته اشاره کرد و افزود: جا دارد از عباس عطار عکاس برجسته ایرانی یادی کنیم که برای نیم قرن فعالیت کرد و هفته گذشته او را از دست دادیم. این ظرفیت در ما وجود دارد که در عکاسی جهان جایگاه بالاتری داشته باشیم. بر همین اساس، پیگیری‌های ما برای برگزاری این نمایشگاه در ایران نیز بیشتر به این خاطر بود که بتوانیم ارتباط بین عکاسان ایران و جهان را حفظ کرده و آن را بیشتر و بهتر کنیم.

به گزارش سایت اجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی، در ادامه این نشست ماریا دوتسنکو - رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد – اظهار کرد: سازمان ملل برای اطلاع‌رسانی درباره اهداف و ارزش‌های این سازمان در کشورهای مختلف مأموریت دارد. نکته جالب این است که برگزاری این نمایشگاه با روز جهانی آزادی مطبوعات همزمان شده و ما این تقارن را را به فال نیک می‌گیریم.

در ادامه این نشست، بخش‌هایی از بیانیه دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات قرائت شد. در بخشی از این پیام آمده است: «مطبوعات آزاد برای صلح، عدالت و حقوق بشر برای همه، ضروری است. آزادی مطبوعات برای ساختن جوامعی شفاف و مردم‌سالارهمچنین پاسخگو نگه‌داشتن افراد صاحب قدرت لازم است. آزادی مطبوعات برای توسعه پایدار حیاتی است. روزنامه‌نگاران و کارمندان رسانه، نوری بر چالش‌های جهانی و منطقه‌ای می‌تابند و وقایعی را بازتاب می‌دهند که نیاز است بیان شوند.»

همچنین، لورنس کورتوگ که به نمایندگی از بنیاد ورلدپرس فوتو در این نشست حضور یافته بود، در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره کمیت و کیفیت فعالیت عکاسان ایرانی در هلند، این حضور را مثبت ارزیابی و از نمایشگاه عکس‌های «نیوشا توکلیان» در هلند به عنوان یکی از نمونه‌های این مسأله اشاره و تأکید کرد که چنین امکانی برای تمام عکاسان ایرانی در هلند وجود خواهد داشت.

در همین راستا، قاسمی نیز این صحبت‌های کورتوگ را تأیید کرد و در ادامه افزود: مراحل برگزاری و اهدای دومین نشان عکس سال در حال برگزاری است. در حالی که جای خالی جشنواره مطبوعات احساس می‌شود، انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی تصمیم گرفت این نشان را به عکاسان مطبوعاتی اهدا کند و این امکان وجود دارد که بانی برگزاری نمایشگاهی از عکس‌های برگزیده عکاسان ایرانی در کشورهای مختلف باشد. ما توانایی هماهنگی در این‌باره را داریم و امیدواریم بتوانیم از همکاری بنیاد ورلدپرس فوتو نیز استفاده کنیم.

لورنس کورتوگ درباره جزئیات نمایشگاه آثار منتخب ورلدپرس فوتو اظهار کرد: در این نمایشگاه ۱۴۱ عکس که مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب ورلدپرس فوتو از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ است، در موضوعات مختلفی نظیر اخبار عمومی، طبیعت و محیط زیست به نمایش درمی‌آید. البته انتخاب این عکس‌ها از میان هزاران عکسی که از سرتاسر جهان ارسال می‌شود کار بسیار دشواری بود.

مدیر نمایشگاه‌های ورلدپرس فوتو با بیان اینکه "هیأت داوری از میان بهترین عکاسان دنیا انتخاب شده‌اند"، خاطرنشان کرد: داوران بسیار مستقل هستند و ما در تصمیم‌گیری‌های آنها نفوذی نداریم ولی دسته‌بندی‌های مختلفی برای انتخاب عکس‌ها وجود داشته است. برای مثال، عکس‌هایی با موضوع طبیعت می‌تواند بر زیبایی‌ها تمرکز داشته باشد اما عکس‌های خبری باید ارزش خبری داشته باشند و البته درک عمیق تصویری و عکاسی هم در آن وجود داشته باشد. از طرفی، جایزه‌ها محدود هستند و در هر کدام از بخش‌های هشت‌گانه ورلدپرس فوتو سه جایزه به عکاسان تعلق می‌گیرد. بسیاری از عکس‌هایی که انتخاب نمی‌شوند، بسیار خوب هستند اما دلیل انتخاب نشدن آن‌ها محدودیت جوایز بوده است.

نشست رسانه‌ای نمایشگاه عکس ورلدپرس فوتو در ایران

وی ادامه داد: برای شرکت در این رقابت، عکاسان می‌توانند عکس‌های خود را به صورت دیجیتالی در وبسایت ورلدپرس فوتو ارسال کنند. شرکت در این رقابت برای همه عکاسان در سراسر جهان آزاد و رایگان است، چراکه نمی‌خواهیم عکاسی به خاطر محدودیت مالی در این رقابت شرکت نکند. عکاسان هرساله از اوایل دسامبر تا ژانویه سال بعد می‌توانند عکس‌های خود را برای شرکت در این رقابت‌ها ارسال کنند.

در ادامه این نشست، قاسمی درباره حضور عکاسان ایرانی در نمایشگاه گفت: ما در این نمایشگاه عکسی از عکاسان ایرانی نداریم چون آثار این نمایشگاه شامل برگزیدگان سه سال گذشته بوده و در این سال‌ها فقط یک مجموعه از ایران برگزیده شده بود که آن هم به دلیل قوانین ایران، قابل نمایش نبود و حذف شد. تعداد زیادی برگزیده‌ ایرانی در این سه سال وجود نداشته و شاید اگر بازه زمانی بیشتری برای این نمایشگاه در نظر می‌گرفتیم این اتفاق نیز می‌افتاد.

کوترگ نیز در برابر پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه "در سال‌های اخیر خبرنگاران و عکاسان خبری بخصوص در سوریه و افغانستان با مخاطرات بسیاری روبرو بوده‌اند. شما معتقد هستید که جان خبرنگاران در این‌سال‌ها بیشتر از هر زمان دیگری در خطر است؟" پاسخ داد: اگر به آمار تلفات روزنامه‌نگاران در مکزیک و کابل نگاهی داشته باشیم، می‌توان به این سوال پاسخ مثبت داد. هفته گذشته نیز مشخصا خبرنگاران مورد هدف قرار گرفته بودند و سال گذشته واقعا سال بدی برای خبرنگاران بود. این سوال بسیار خوبی است چون باید واقعا باید درباره این موضوع صحبت شود. خبرنگاران در شرایط سختی کار می‌کنند و کارشان واقعا با ارزش است.

در همین راستا، رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد تاکید کرد که دبیرکل این سازمان نیز بر حفظ جان خبرنگاران و صیانت از حقوق آن‌ها تاکید ویژه‌ای دارد.

قاسمی هم در پاسخ به پرسش دیگری درباره وجهه و شخصیت عکاسان ایرانی در جهان، گفت: شاید به عنوان یک عکاس ایرانی جالب نباشد که من در این‌باره توضیح دهم و شخص دیگری می‌تواند برای پاسخ دادن مناسب باشد، اما آثار عکاسان ایرانی در جهان به خوبی دیده می‌شود. می‌توانم بگویم در طول دوره‌های مختلفی که فوتوژورنالیسم گذرانده است، مثلا در حدود ۶۰ سال پیش آزادی عمل بیشتری وجود داشته است. بعد از آن در دوران انقلاب و جنگ نیز عکاسان توانستند در فضای بازی فعالیت کنند و همه این اتفاقات بر فضای مطبوعاتی اثرگذار بوده است. برای پاسخ به این سوال باید دید که در این دوره از فوتوژورنالیسم کاراکترها به چه شکل درآمده است.

این عکاس ادامه داد: در یک کلیت می‌توان گفت به جز استثناهایی که باید کنار گذاشته شوند، با شناختی که از عکاسان دو نسل قبل تا نسل خودم دارم می‌توانم بگویم نگاه عکاسان ایرانی یک نگاه خاکستری به مسائل است و سعی می‌کنند همه چیز را با هم ببینند. چیزی که من در عکاسان زمان انقلاب به بعد دیده‌ام این است که سعی می‌کنند در کنار دیدن اتفاقات بد وجه خوب ماجرا را نیز نادیده نگذارند، آن‌ها به مرور زمان یاد گرفته‌اند که خاکستری نگاه کنند و همه چیز را سیاه و سفید نبینند و مثال خوب این جریان نیز نیوشا توکلیان است. او در مجموعه‌هایش بر روی طبقه متوسط تمرکز کرده است، البته اصولا خارج از ایران عکاسان به این عادت داده شده‌اند که یکی از دو قشر مرفه یا فرودست جامعه را ببینند. نگاه ویژه‌ای که از آن صحبت کردم در رسانه‌های داخلی ایرانی نیز بسیار دیده می‌شود که به صورت خاکستری به مسائل می‌نگرند.

در ادامه این نشست، کورتوگ درباره نحوه داوری‌ها اظهار کرد: شیوه داوری در سال‌های گذشته تغییر چندانی نداشته است. از طرف دیگر اعضای هیات ژوری که باید عکس‌های برگزیده را انتخاب کنند نه تنها از حوزه‌های متنوعی انتخاب می‌شوند بلکه افرادی حرفه‌ای هستند و کارشان این است که روزانه عکس‌های زیادی ببینند و بتوانند آن‌ها را قضاوت کنند.

نشست رسانه‌ای نمایشگاه عکس ورلدپرس فوتو در ایران

کورتوگ ادامه داد: در مرحله اول عکس‌های برگزیده باید از بین هزاران عکس انتخاب شوند و داوران باید سریع انتخاب کنند. روند داوری باید در سه هفته به اتمام برسد اما با توجه به این‌که اعضای ژوری از عکاسان بسیار حرفه‌ای هستند و نمی‌خواهند وقت ارزشمند خود را صرف عکس‌هایی با کیفیت پایین‌تر کنند. در مرحله اول از آن‌ها می‌خواهیم به این صورت عمل کنند. به آن‌ها گفته شده اگر در انتخاب عکسی تردید دارند، به آن توجه کنند و عکس‌هایی را کنار بگذارند که بدون تردید درباره آن‌ها نظر می‌دهند. از طرفی، ویژگی عکس خوب این است و باید بتواند در همان چند ثانیه اول تاثیر خود را بگذارد و قطعا این عکاسان حرفه‌ای می‌توانند این موضوع را به سرعت تشخیص دهند. در مراحل بعدی اما، تصمیم‌گیری به این سرعت انجام نمی‌شود و داوران می‌توانند ساعت‌ها درباره یک عکس بحش کنند.

وی درباره اینکه امسال برای اولین‌بار نامزدهای دریافت جایزه از سوی بنیاد ورلدپرس فوتو اعلام شده‌اند اظهار کرد: دو تغییر مهمی که امسال اتفاق افتاد، اضافه شدن دسته‌بندی محیط زیست و اعلام نامزدهای دریافت جایزه. هریک از این تغییرات برای رسیدن به هدفی انجام می‌شود. هدف این است که فضایی ایجاد شود تا عکاسان خبری بتوانند آثار خود را به نمایش بگذارند و این تاثیری بر پروسه داوری نگذاشته است اما ما خواستیم تاثیرگذاری بیشتری داشته باشیم بویژه که این نامزدها به صورت زنده اعلام می‌شود و هدف این بوده که اطلاع‌رسانی بیشتری درباره عکس‌های برگزیده انجام شود.

آدرس : خیابان کریم خان - خیابان ایرانشهر شمالی - کوچه نوشهر - پلاک 15 - ساختمان شماره 2 خانه هنرمندان - طبقه 4 - واحد 7

شماره تماس : 09361834511 - 88328422

ساعت کار خانه هنرمندان ( انجمن ) : شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 صبح الی 5 عصر

کانال انجمن عکاسان مطبوعاتی در سایت آپارات

تمامی حقوق محفوظ است